Hrek : Milyenek voltak valjban a betyrok |
Milyenek voltak valjban a betyrok
Szeg Ivn Mikls, www.origo.hu 2012.06.27. 13:50
Nem Robin Hood magyar megfeleli voltak a betyrok: gyakran raboltak, gyilkoltak, st rszt vettek etnikai tisztogatsokban is. Legnagyobb alakjaik a legszegnyebb Csongrdbl szrmaztak.
"Nem akrmilyen fatty lehetett Bogr (Szab) Imre, ha mr hszesztends korra kirdemelte, hogy felakasszk!" - rta rla Krmendi Lajos, a betyr ttnett a 20. szzadban feldolgoz r-jsgr. A betyr 150 vvel ezeltti elfogsa (1862. jlius 11.) s felakasztsa (jlius 17.) kztt mg egy ht sem telt el, Pest, Pilis s Solt vrmegye rgtntl brsga dnttt az gyben. "Betyros termszetvel nem nagyon rtt ki a csaldbl, hiszen az apja, a testvre s az unokatestvre is nagy rmt lelte a nyjak elhajtsban s ms vidken val eladsban" - tette hozz Krmendi.

Bogr (Szab) Imre, a hres alfldi betyr bejrta a Duna-Tisza-kzt, a Dl-Alfldet, st mg a Dunntlon is rabolt, fosztogatott. Br rla is elterjedt a legenda, hogy egyfajta magyar "Robin Hoodknt" a gazdagok vagyont vette el, s a szegnyeket segtette, de ez aligha volt igaz. Akrcsak kortrsa, Rzsa Sndor, is bnz volt, csak nem segdkezett a magyar szabadsgharcban, gy egyszer rablknt vgeztk ki.
A npszer trtnetrsban a betyrokat sokszor tlzottan pozitvan tlik meg. Az osztrk nknyuralom idejn a magyarsg harct jelentettk meg az osztrk zsandrsggal szemben, szz vvel ksbb, az llamszocializmus idejn pedig az osztlyharcot, a szegnyparasztsg kzdelmt lttk meg bennk.
Feltnik a leghresebb betyr
A valdi nevn Szabnak hvott betyr apja is tonll volt teht: t a jszszentlszli gazda, Szab Istvn ltte fejbe. A Kiskunhalas krnykn, Bcsn szletett Szab szkebb hazja nem volt ismeretlen Rzsa Sndor eltt sem: itt, a krnyken, Balotaszllson kvette el els tolvajlsait a leghresebb betyr.
Rzsa Sndor karrierje hasonlan kezddtt Bogrhoz: mr is egy "lkt" fiaknt ltta meg a napvilgot 1813-ban, Rszkn. Az apjt mg kiskorban felktttk. Rzsa Sndor azonban nem egyszer rablgyilkosknt halt meg: a politika, a trtnelem furcsa fintora, hogy jllehet tbb embert meglt, s kzel hatvan slyosabb bncselekmnyt jegyeztek fel a neve mell, sokszor el is fogtk, kivgezni egyszer sem mertk. Klnsen 1857-ben vigyztak, nehogy tl slyos legyen az tlet, hiszen ekkorra mr a magyar szabadsgkzdelmek szimblumv vlt Rzsa Sndor. Az 1848/49-es szabadsgharcban ugyanis rvid ideig rszt vett a szabadcsapatval.
Az letrajzi adatoknl rla unalmasabban s vontatottabban csak az 1971-ben kszlt tvsorozat szlt, pedig vltozatos lett nagy rink is megrktettk. Vgl is a modern idkben Hofi Gza pardii tettk fogyaszthatv Rzsa Sndort. "Sndrknt" emlegette t a humorista, amikor az Oszter Sndor fszereplsvel kszlt filmet parodizlta.
A "betyrsereg" s a csendrsg let-hall harcot vvott egymssal az 1850-es vekben. Az osztrk csendrsg joghatsgt ugyanis ezekben az vekben, a legsttebb Habsburg-elnyoms Bach-korszakban terjesztettk ki Magyarorszgra. Nlunk is meghonostottk a csendrsget, amely kezdetben magyarldzssel, vagyis a magyar hazafiak elfogsval foglalkozott, majd 1852-ben kifejezetten a betyrokra lltottk r a vidki, falusi-tanyasi terleteket ellenrz zsandrokat. (A testlet dicstelen trtnete 1944-45-ben, a zsidldzsben val knyrtelen fellpssel rt vget, 1945-ben oszlattk fel a flkatonai szervezetet.)
Rzsa Sndor, az etnikai tisztogat
De a betyrokat sem kellett flteni: Rzsa Sndor 1848-49-es tevkenysgrl ltalban csak annyit jegyeznek meg, hogy szabadcsapatval hsiesen kzdtt a magyar oldalon, elssorban a szerb felkelk ellen. m ne valamifle jraval msodik vilghbors "Piszkos 12"-t kpzeljnk el! Rzsa Sndork iszonyatos vrfrdt rendeztek a nemzetisgi terleteken. A szabadcsapatot vgl egy ilyen mszrls utn oszlattk fel 1848 novemberben, amikor a Krass megyei Ezeres kzsg romn lakosait kifosztottk, s kzlk egyes forrsok szerint 36-ot megltek.
Nyilvn trtnszeinknek lesz mg feladatuk abban, hogy Kossuth Lajos felelssgt tisztzzk Rzsa Sndorral kapcsolatban. Az tbb ktetben is olvashat, hogy menlevelet adott 1848 oktberben, Hdmezvsrhelyen (a betyrok egyik kzpontjban) a szabadcsapat vezrnek. m rdekes, hogy az etnikai tisztogats gondolata Kossuthtl sem llhatott tvol: Vetter Antal vezrrnagynak ezt rta pldul a szerbek elleni hadmveletrl 1848 novemberben: "a harc, mely ellenk egsz krlelhetetlensggel megindtand, csak a kiirtsnak, a kipuszttsnak a harca lehet. Ha Isten gyzelmet ad szent gynk mellett kivont fegyvereinknek, s a hltlan faj razirozva leend (...) E faj szmra a nincs kegyelem! Istennl a kegyelem!" - rta Kossuth, aki a "fajon" anpet, nemzetisget rtett ekkoriban.
Csongrdbl jtt a legtbb betyr
Rzsa Sndor teht tnyleg nem egyszer bnz volt. Mr Kempen altbornagy, az osztrk nknyuralmat szolgl csendrsg fnke is megjegyezte Albrecht fhercegnek Bcsben, hogy 1849 utn "mr nem lehet t mint kznsges rablt ldzni". (A dlszlv hbor utn bujkl hbors bnskhez hasonlan rejtegethettk Rzsa Sndort is az Alfldn sokig.)
A fbetyr 1878-ban, brtnben halt meg, miutn jra s jra bncselekmnyeket kvetett el. Egy alkalommal gy rabolt ki egy vasti szerelvnyt, hogy felszedte a sneket bandjval. m a vonat katonkat is szlltott, akik megsebestettk az idsd vezrbetyrt is, trsai kzl pedig tbbet megltek. gy elfogtk Rzsa Sndort, s tbb mr nem szabadult, gmkrban halt meg Szamosjvron, a hrhedt brtnben.
Rzsa Sndor vagy Bogr Imre bnzk gyermekeknt kerlt a betyrvilgba. Persze nemcsak ez volt a bekerls lehetsges tja. Szerelmi csalds, kisebb bncselekmnyek elkvetse s ms egyni balsikerek vezettek a legtbbszr a trvnyenkvlisg fel.
Az azonban nem lehet vletlen, hogy a Dl-Alfldn a legtbb betyr Csongrdbl szrmazott - akrcsak a rszkei szlets Rzsa Sndor. Erre a legalaposabb magyarzatot Szab Ferenc A dl-alfldi betyrvilg cm ktete adja. A krnyken a legnehezebb helyzetben ugyanis ez a megye volt. Elaprzott birtokok, sokszor hatalmas uradalmak zrtk el a parasztok ell a sajt fld szerzst. Klnsen torz volt a birtokszerkezet Hdmezvsrhelyen, ahol a XIX. elejn mr kzel 30 ezren laktak, de a fldek tbbsge nem a parasztok volt, hanem az uradalmak. Ami fld pedig a telepls lakinak jutott, az tvol, a messzi hatrban fekdt, legfeljebb szilajpsztorkodsra volt alkalmas, nem mindennapi fldmvelsre.
A szilajpsztorkods azonban a legszegnyebb rtegek sajtja volt, zsellrek, birtokukat vesztett parasztok vagy ms okbl ldzttek, katonaszkevnyek, kisebb bncselekmnyek elkveti, csaldtalan, szmkivetett frfiak lltak be psztornak. Tovbbi gondot jelentett, hogy Csongrdban is megindult kzben a parasztsgon belli differencilds, vagyis az 1840-es vekben sok gazdag telepls megvltotta magt a jobbgyi terhek all. gy a gazdagabbak sokszor ms parasztokat fogadtak fel cseldnek, bresnek, szolgllnynak. Ez Szab Ferenc szerint az agrrium amerikai tpus fejldst hordozta magban a reformkor idejn.
Csongrd is differencildott, az egyre tbb szegnyt eltartani alig kpes trsadalmt radsul szinte minden oldalrl gazdagabb krnyk vezte. Nem vletlen, hogy Rzsa Sndor a maki (ekkor mg Csand megyei) csendbiztost lte meg, hiszen az egy gazdag szl- s hagymatermeszt vros volt akkor. A gazdagabb Bks, Csand s rszben Arad megye kivl terepknt szolglt a zskmnyolsra, hiszen ezeknek a megyknek a klterletei olyan nagyvrosokat lttak el, mint Nagyvrad, Arad s Temesvr.
Bks s Csongrd kztt, a szegny csongrdi psztorok s a leteleplt, fldmvelssel s rszben hziiparral foglalkoz bksi vrosok kztt tbb mint szz ve folyt ekkor mr a kzdelem. A csongrdi betyrok szmra klnsen gretes clpontoknak bizonyultak a gazdag szlovk teleplsek: Szarvas s Ttkomls pldul.
m ez elssorban nem nemzetisgi kzdelem volt, hiszen Wellmann Imre rja le, hogy mr 1744-ben reresztettk az ppen beteleptett Oroshzra (nmetek s magyarok rkeztek ide) az llatcsordkat a kzelben tanyz psztorok. Akkor mg egy nagy storvros volt Oroshza, a betelepts abban az vben kezddtt a Tolna megyei Zombrl. A gulyt pedig jjel hajtottk r a strakra a trsadalom szmkivetettjeiknt l psztorok. 1744 utn egyre rosszabb lett a helyzet: a szilajpsztorkods a terjeszked fldmvesek miatt egyre kisebb terletre szorult vissza, gy mg kevesebb psztorra lett szksg, s egyre szaporodtak az tonllk, betyrok. Az alfldi tonllsnak teht valban voltak az egyni balsors mellett komoly gazdasgi s trsadalmi magyarzatai is.
Betyrtpusok
A betyrok (tonllk) kzl a gyalogbetyr volt a "legalacsonyabb rang": nem volt felszerelse vagy lova. A betyrok "legelkelbbje" viszont a fegyveres lovas betyr volt. Ilyen volt pldul az emltett Bogr Szab Imre vagy Rzsa Sndor is. A kocsin jr betyrok ravaszok voltak: fedeles kocsin kzlekedtek, a szalma alatt pedig fegyvert rejtegettek. A hzs betyrok rablsi mdszerkrl kaptk a nevket: a fal alatt csatornt stak a szobba, gy vittk el onnan az rtktrgyakat. A lktk termszetesen llatokat raboltak, elssorban tavasszal s sszel, amikor kevesebb nyom maradt utnuk - rta Szab Ferenc. A futbetyrokat nem szabad sszetveszteni a gyalogbetyrokkal. A futkat az klnbztette meg a tbbiektl, hogy llandan bujdostak, mg msok idnknt trvnyes foglalkozsuk mellett betyrkodtak.
|